Izolacyjność akustyczna to cecha, która bezpośrednio przekłada się na jakość życia. Możliwość odizolowania się od niepożądanych hałasów to w praktyce spokój domowników, prywatność i mniejsze ryzyko konfliktów z sąsiadami. Aby dom był naszym azylem, ściany powinny skutecznie redukować dźwięki między poszczególnymi pomieszczeniami.
Słownik techniczny
Chcesz poznać pojęcie izolacyjności akustycznej lub dowiedzieć się co zawiera deklaracja właściwości użytkowych? Zapoznaj się z naszym słownikiem technicznym.
Izolacyjność akustyczna
RW – ważony wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej
RA,1 – wskaźnik oceny izolacyjności akustycznej właściwej
RA,2 – wskaźnik oceny izolacyjności akustycznej właściwej
RA,1,R – projektowany wskaźnik oceny izolacyjności akustycznej właściwej RA,1
R’A,1 – wskaźnik oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej właściwej R’
K – przenoszenie boczne dźwięku
Izolacyjność akustyczna
Izolacyjność akustyczna – zdolność przegrody do ochrony przed hałasem. W przypadku przegród z płyt gipsowo-kartonowych, izolacyjność akustyczna utożsamiana jest z ochroną przed dźwiękami powietrznymi. Izolacyjność akustyczną wyrażamy w decybelach [dB] głównie za pomocą wskaźników RW, RA,1, RA,2, R’A,1 oraz R’A,2.
Podstawowe wymogi dotyczące izolacyjności akustycznej zamieszczone są w normie PN-B 02151-3:1999. Obecnie trwają prace nad wpisaniem do Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, nowej wersji normy - PN-B 02151-3:2015.
RW – ważony wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej
RW – ważony wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej, wyrażany w [dB]. Wskaźnik wykorzystywany do ogólnej oceny przegrody, stosowany w wymogach większości krajów UE. Wartość uzyskiwana w badaniu laboratoryjnym przegrody. Wartość odpowiada częstotliwości dźwięku 500 Hz na krzywej odniesienia z wykresu izolacyjności akustycznej przegrody.
RA,1 – wskaźnik oceny izolacyjności akustycznej właściwej
RA,1 – wskaźnik oceny izolacyjności akustycznej właściwej uwzględniający widmowy wskaźnik adaptacyjny C (RA,1 = RW + C), wyrażany w [dB]. Wartość uzyskiwana w badaniu laboratoryjnym przegrody. Wskaźnik odpowiadający izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych średnich i wysokich częstotliwości dźwięku, które są charakterystyczne m.in. dla hałasu bytowego, generowanego przez ludzi. Wskaźnik służy głównie do oceny izolacyjności akustycznej przegród wewnętrznych.
RA,2 – wskaźnik oceny izolacyjności akustycznej właściwej
RA,2 – wskaźnik oceny izolacyjności akustycznej właściwej uwzględniający widmowy wskaźnik adaptacyjny Ctr (RA,1 = RW + Ctr), wyrażany w [dB]. Wartość uzyskiwana w badaniu laboratoryjnym przegrody. Wskaźnik odpowiadający izolacyjności akustycznej od niskich częstotliwości dźwięku, które są charakterystyczne m.in. dla hałasu zewnętrznego, np. ciężkiego ruchu ulicznego.
Wskaźnik służy głównie do oceny izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych.
RA,1,R – projektowany wskaźnik oceny izolacyjności akustycznej właściwej RA,1
Wskaźnik wyznacza się poprzez pomniejszenie wskaźnika izolacyjności akustycznej właściwej RA,1 o poprawkę na niedokładności wykonawcze (RA,1,R = RA,1 – 2 dB). Wskaźnik służy do oceny ścian działowych w obrębie mieszkania w budynku wielorodzinnym oraz do szacowania izolacyjności akustycznej R’.
R’A,1 – wskaźnik oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej właściwej R’
R’A,1– wskaźnik oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej właściwej R’ uwzględniający widmowy wskaźnik adaptacyjny C. Wskaźnik R’A,1 uwzględnia izolacyjność akustyczną przegrody od dźwięków powietrznych średnich i wysokich częstotliwości, osiąganą w danych warunkach zastosowania. R’A,1 uwzględnia zatem przenoszenie boczne dźwięku K. Wartość wskaźnika uzyskiwana jest w terenowym badaniu akustycznym lub poprzez szacowanie metodą obliczeniową. Stosowana jest do oceny izolacyjności akustycznej większości przegród wewnętrznych.
K – przenoszenie boczne dźwięku
K – przenoszenie boczne dźwięku, poprawka na dźwięk przenoszony przez sąsiadujące przegrody (strop, przyległe ściany). Poprawka K jest uzależniona od geometrii przegrody, sposobu łączenia przegrody z innymi oraz rodzaju przegród sąsiadujących. Obliczanie przenoszenia bocznego dźwięku jest zwykle skomplikowanym zadaniem, które warto powierzyć akustykowi.
Wymogi dotyczące wymaganych wskaźników izolacyjności akustycznej określone są w normie PN-B 02151-3:1999 (obecnie trwają pracę nad wpisaniem nowej wersji normy PN-B 02151-3:2015 do Rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).
Filmy instruktażowe
Dowiedz się, jak prawidłowo wykonać zabudowę z płyt gk o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Sprawdź nasze VIDEO instruktaże, a także testy produktowe i rekomendacje fachowców.
Zalecane produkty do izolacyjności akustycznej
Sprawdź produkty z oferty Norgips, które możesz zastosować w polecanych przez nas rozwiązaniach w zakresie izolacyjnośći akustycznej.
Rozwiązania Norgips o zwiększonej izolacyjności akustycznej
Chcesz wiedzieć z jakich elementów składają się rozwiązania Norgips o zwiększonej izolacyjności akustycznej? Po wybraniu interesującego Cię systemu, otrzymasz komplet informacji i rysunków oraz obliczysz zużycie materiałów w naszym Kalkulatorze
Poradnik izolacyjności akustycznej
Tu znajdziesz praktyczne porady i informacje o produktach poprawiających izolacyjność akustyczną i ich zastosowaniach, a także dowiesz się jak wykonać nietypowe elementy zabudowy z płyty g-k. Pomożemy Ci wykonać pracę szybko i skutecznie.
Rozwiązania hybrydowe Duo od Norgips są odpowiedzią na coraz większą świadomość osób remontujących swoje mieszkania lub domy. Dobre wyciszenie w pomieszczeniach to coś, na co zwraca się szczególną uwagę. Każdy z nas szuka skutecznych i relatywnie ni…
Wykorzystanie płyty Acoustic Super typu DFH2IR w systemach ścian działowych, osłonowych, sufitó…
Jak prawidłowo wykonać ścianę działową? Jakich produktów użyć w zabudowie poddasza? Ile waży płyta gk? Na te i inne Twoje pytania odpowiedzą nasi doradcy techniczni.
W teczce dokumentów można umieścić wybrane pliki do pobrania oraz kalkulacje zużycia materiałów z naszej strony www.
Kliknij "Do teczki" na dowolnym dokumencie lub kalkulacji.
Dzięki teczce dokumentów łatwo przygotujesz dokumentację dla swojej inwestycji zawierającą: